Spoluvytváříme bydlení snů, aneb luxusní penthouse v srdci staré Prahy
20. 2. 2020Šlechtova restaurace – výletní cíl pražanů a naše aktuální zakázka
4. 5. 2020Zveme Vás do muzea, kde jsme „jako doma“
Oblastní muzeum a galerie v Mostě patří k místům, kam nás naše práce zavádí opakovaně a vždy nás to velmi těší. Před dvěma lety jsme zde úspěšně realizovali rekonstrukci dřevěných podlah v pěti výstavních sálech a v loňském roce jsme dostali šanci navázat na tuto práci další zakázkou, která byla co do výměry sice menšího rozsahu, ovšem co do výjimečnosti expozice se kterou je spjata, se stala součástí doslova nadčasového mostu mezi historií a současností.
Čistě technicky šlo opět o standardní výměnu kompletního souvrství dřevěné podlahy „suché skladby“. Tedy demontáž původní podlahy, doplnění suchého podsypu, montáž podkladní konstrukce podlahy z KVH hranolů a dvou vrstev OSB deskového záklopu a následná pokládka nových, respektive repliky původních, masivních dubových vlysů celoplošným lepením „do stromečku“, s následným přebroušením a naolejováním zátěžovým olejovoskem.
To, že ale nepůjde jen tak o ledajaký výstavní prostor, jsme začali tušit už v momentě, když jsme dostali za úkol provést konstrukci podlahy tak, aby snesla v jednom konkrétním místě zátěž několika set kilogramů vážícího trezoru. Toto jsme bez problémů vyřešili patřičným zahuštěním podkladních hranojavascript:void(0);lů a dodáním potřebné tloušťky podlahových desek. Veškeré práce, včetně předání zakázky, proběhly hladce a bez problémů, troufnu si říci „tak, jak jsme v Mostě už takřka zvyklí“.
Slavnostní vernisáži výstavy, instalované na námi realizované podlaze, předcházela tisková konference za účasti hejtmana Ústeckého kraje, vedení muzea a restaurátorů. Ředitel muzea pan Mgr. Michal Soukup zde jmenovitě poděkoval za perfektní spolupráci všem partnerům a realizátorům prací spojených s touto výstavou, což je pro nás velkým uznáním.
Obnovená expozice s názvem „Ulrika von Levetzow – Anděl ve třpytu par“ je věnována baronce k 120. výročí jejího úmrtí. Baronka Ulrika patřila mezi první podporovatele Vlasteneckého, později Národního muzea, byla fascinující osobností, představující to nejlepší z 19. století. Světově proslula jako poslední láska a múza Johanna Wolfganga Goetha. Jejich příběh patří mezi největší milostné příběhy evropské historie.
Obnovená expozice je obohacena moderními multimediálními výstavními prvky, obsahuje spoustu předmětů z barončiny pozůstalosti, vybavený obývací pokoj i ložnici. To nejvzácnější, co nám Ulrika zanechala, je ovšem ukryto v druhém nejodolnějším proskleném trezoru v naší republice přístupném veřejnosti. Trezor je umístěn v samém středu expozice na námi zrekonstruované dubové podlaze. Pod silným pancéřovým sklem je v něm k vidění nádherně zrestaurovaná Granátová souprava šperků baronky Ulriky von Levetzow, která je jedním z nejvzácnějších šperkařských děl v České republice – patří mezi 10 nejcennějších klenotnických prací v naší zemi. Jde o největší známý soubor českých granátů na světě, jehož součástí je i největší broušený český granát v České republice.
Jakmile Vám to podmínky a čas dovolí, neváhejte navštívit Oblastní muzeum a galerii v Mostě - zmiňovaná výstava je naštěstí trvalá, takže na Vás počká:-). Zatím se nechte navnadit alespoň kliknutím zde!